Zrębki ogrodowe, wybieg dla kur i kaczek
Co znajdziesz na podstronie:
Zrębki drewniane do ogrodu
Zrębki drewniane, zrębki do ogrodu, zrębki drzewne wszystkie te nazwy określają materiał służący do ściółkowania. Ściółkowanie to nic innego jak przykrywanie wierzchniej warstwy ziemi rozdrobnionymi kawałkami drewna w celu ograniczenia parowania wody, dzięki czemu nie ma konieczności częstego podlewania roślin i drzew.
Obecnie stosujemy tą metodą i jesteśmy zachwyceni efektami – przy mniejszym nakładzie pracy, mniejszym zużyciu wody, prądu uzyskujemy takie same jak nie lepsze wyniki w zbiorach. Działa to na bazie izolacji i zmniejszenia możliwości oddawania wilgoci przez ziemię tj. parowania.
Skąd wziąć materiał na zrębki ?
Osobiście używamy tego co nam natura dostarcza – połamane gałęzie drzew, sąsiedzi często robią wycinki i nie mają co zrobić z gałęziami i krzakami ( krzaki tniemy i kompostujemy ). Często są też organizowane wycinki drzew lub przycinki – z firmą świadczącą tego typu usługi zawsze można zawrzeć porozumienie 🙂 wiadomo lepiej udostępnić nie odpłatnie działkę na zrzut “drewna”.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zbieranie wyschniętych słoneczników i Topinamburów – po okresie kiedy zbiory zostają zebrane zostaje nam duża ilość materii organicznej, która po prostu wysycha i jest twarda. Stanowi ona doskonały materiał do naszej maszyny do zrębek.
Obok prezentujemy zdjęcie naszej “mini plantacji” Topinamburu – jak pisaliśmy wyżej Topinambur po zebraniu zbiorów ( bulwy ) schnie i następnie drewnieje dzięki czemu staje się niesamowitym materiałem organicznym przeznaczanym u nas w głównej mierze na zrębki.
Jak zrębkujemy ? Czyli co nam potrzeba aby uzyskać swoje zrębki ?
Tu bez technologii się nie obeszło i przyznamy się bez bicia 🙂 Stosujemy rębak firmy “XXX – nie napiszemy”, który nas nigdy nie zawiódł. Nie jest on zbyt mocny gdyż 2.8KW to moc czasami nie wystarczająca na grubsze gałęzie ale na chwilę obecną starczy na nasze potrzeby.
Zębkowanie jest dość proste nie ma tu większej filozofii – ubieramy rękawice i okulary ( BHP przede wszystkim ) i włączamy rębak. Następnie bierzemy gałąź i wsadzamy ją do specjalnego otworu gdzie zostaje ona zmiażdżona i rozszarpana przez specjalny wał. Następnie takie “rozszarpane” drewno dostaje się do specjalnego kosza, z którego przerzucamy je na pryzmę aby mogło sobie kompostować.
Można także kupić zrębki są różne oferty sprzedaży na portalach takich jak Olx, Allegro, Facebook Marketplace itp. ale co w nich jest i z czego są robione ? no cóż na początku swojej drogi kupowaliśmy zrębki i niestety rozczarowanie sięgało zenitu co firmy potrafią wrzucać do rębaków…
Na poniższych zdjęciach znajdują się zrębki z Klonu odgłowionego przez sąsiada – materiał pierwsza klasa ale po wyschnięciu to rębak miał kłopot – klinował się jednak jakoś udało się część zrębek uzyskać niestety nie całe drewno zostało przerobione z uwagi na gabaryty.
Czytając ten tekst zapewne zastanawiasz się gdzie mógłbyś pozyskać kontakty do firm, które możemy z czystym sumieniem polecić. W zakładce współpraca będziemy prezentować osoby prywatne oraz firmy, które podobnie jak my stawiają na jakość nie na ilość i przy skorzystaniu z ich usług możemy wam zagwarantować satysfakcję z dostarczonego materiału.
Na chwilę obecną nasz sklep internetowy oferujący produkty ekologiczne i naturalne suplementy nie jest jeszcze aktywny ale postaramy się tam także zawrzeć ofertę na zakup zrębek 🙂 może i w przyszłości rębaka ale to odległa przyszłość.
Podsumowanie
Zrębkowanie tak naprawdę jest tematem rzeką – jest mnóstwo fanów tej metody jak i jej przeciwników. Natura Zdrowia jest akurat zwolennikiem tej metody dlaczego ? ponieważ stosujemy ją, widzimy wymierne korzyści i przede wszystkim ograniczamy parowanie wody, której w obecnych czasach ciągle brakuje.
Dodamy tylko, że jest masa różnych teorii czy kompostować zrębki czy nie ? czy wytwarzają się grzyby przy ściółkowaniu zrębkami drewnianymi czy nie ?
A jak my robimy ? Tworzymy dwie pryzmy – jedna do kompostowania, a druga na świeże zrębki – dlaczego ? bo nie sztuką jest stosować coś co ciągle działa ale sztuką jest testować nowe pomysły i wyciągać z nich wnioski.
Wybieg dla kur i kaczek
Dlaczego w temacie związanym i powyżej opisanym jakim jest Zrębkowanie zawarliśmy wybieg dla kur i wybieg dla kaczek ? Pomyśleliśmy, że znów obserwując naturalne środowisko zwierząt i otaczającej ją przyrody możemy przez naśladowanie zwiększyć proces kompostowania zrębek.
Kury jak i kaczki co robią cały dzień ? Kury chodzą, grzebią w ziemi cały czas i dziobią, a kaczki no cóż podobnie z tą różnicą, że potrzebują wody. Według naszych obserwacji jest to naturalne ich środowisko życia i nie wyobrażamy sobie abyśmy na siłę mogli ograniczać im przestrzeń życiową i zmieniać zachowania wykształcone na przełomie setek tysięcy lat.
Dlaczego kury i kaczki, a nie inne zwierzęta ?
No cóż z założenia chcielibyśmy posiadać małe zoo ale z uwagi na ograniczone miejsce ( 22 ary ) gdzie moglibyśmy trzymać zwierzęta, musieliśmy się ograniczyć tylko do niektórych gatunków – tych wydaje się być najmniej wymagających ( co nie do końca jest prawdą ).
Wpadliśmy na pomysł, że nasze zrębki będziemy wsypywać razem z trawą i innymi zrzutami organicznymi w jedno miejsce tak aby nasze “dziobaki” miały miejsce gdzie będą sobie w spokoju spędzać czas na dziobaniu, rozkopywaniu miejsca do tego przeznaczonego, a przy okazji ich nawóz będzie znacznie przyspieszał rozkład zrębek drewnianych ( AZOT jest podstawowym pierwiastkiem, który stosuje się w procesie kompostowania ).
Mała porada lub rada jak kto woli
Ufając, że dotrwałeś do końca napiszemy tylko jedno zdanie podsumowujące całościowo powyższy artykuł.
Jeśli interesuje Cię metoda ściółkowania, zrębkowania nie ograniczaj się i zacznij eksperymentować – nie wszystkie prawdy i mądrości udzielane nam przez rodzinę i znajomych są słuszne.