Każdy z nas zdaje sobie sprawę w jakim świecie żyjemy. Szalona gonitwa za pieniędzmi, brak czasu dla rodziny i przyjaciół, zły tryb życia i nadużywanie używek różnej maści aby móc “zresetować się”.

Czas z tym skończyć albo chociaż zacznijmy powoli żyć, a nie gonić przez życie… i zarabiać ciągle pieniądze aby żyć. Tak tak masło maślane pomyślisz ale niestety tak jest. W wyścigu szczurów, w którym bierzemy udział każdego dnia, zapominamy o podstawowych wartościach.

Naturalny ogród bez chemii i poranne rytuały

Poranna kawa ( mimo, iż ją ograniczyliśmy do minimum – niedługo będą zioła ), śniadanie złożone ze świeżo zerwanych warzyw z naszego naturalnego ogrodu uprawianego bez chemii, chleb ( niedługo kurs pieczenia chleba na naturalnym zakwasie u mojego taty ) – tu trzeba wspomnieć, że uprawy są bez orkowe / NO DIG oraz według zasad permakultury.

Tak zaczynamy dzień – po tym rytuale możemy zastanowić się i zaplanować co mamy do zrobienia w danym dniu lub tygodniu i na spokojnie omówić jak będziemy realizować nasz plan. Oczywiście w większości przypadków plany są modyfikowane na bieżąco przez otaczający nas świat. 

Prosty przykład 10 sierpnia 2022 roku – mieliśmy popracować w ogrodzie i to tyle, wszystko ustalone, jednakże z planów naszych zostało tylko wspomnienie, dodam tylko, że dzień zakończył się wieczornym ogniskiem, grą na gitarze i wyciem do księżyca ( humorystycznie śpiewaniem 🙂 ).

Mieszkamy w Dobrzyniu w województwie opolskim, w miejscu bardzo ustronnym i urokliwym ( nie kojarzcie z magią ), obok przepięknego Stobrawskiego Parku Krajobrazowego – niesamowite widoki, flora i fauna, przyjaźnie nastawieni ludzie – polecam jakby ktoś chciał odpocząć.

Przed ogniskiem jak i w jego trakcie

A o to kilka zdjęć z tych pamiętliwych chwil, które zostaną nam do końca życia 🙂 poniżej oczywiście dalsza część wpisu na naszym ekologicznym blogu.

Historia natury zdrowia

Wiele czasu upłynęło kiedy to ostatni raz zastosowaliśmy środki chemiczne w naszym naturalnym ogrodzie. Natura Zdrowia powstała po pewnym zdarzeniu, nie związanym ściśle z myślą o rozwoju marki.

Podczas spaceru, bardziej przechadzania się po lesie i podpatrywania jak zachowuje się natura / przyroda w swoim pierwotnym ekosystemie można było zauważyć, że w tym chaosie jaki dostrzegliśmy jest organizacja każdego elementu ściśle z sobą powiązana. Właśnie wtedy pierwszy raz pojawiła się myśl “da się bez chemii żyć i uprawiać”.

Myśl zapoczątkowała późniejszą nazwę marki Natura Zdrowia oraz i projekt “Świadome życie”. Pierwsze uprawy były ciężkie jednakże jeśli coś działa naturalnie bez ingerencji człowieka to spróbujmy to naśladować… i zaczęło się.

Pierwsze uprawy, eksperymenty nie były owocne na szczęście, gdyż spoczęlibyśmy na laurach, jednakże po kilku miesiącach zdobywania wiedzy na podstawie swoich eksperymentów oraz mediów społecznościowych takich jak Youtube i Facebook 🙂 udało nam się pierwsze zbiory uzyskać w domu.

Kolejnym krokiem były eksperymenty na dworze gdyż aura w kwietniu zaczęła sprzyjać – odkryliśmy różne metody ograniczania podlewania roślin, przetestowaliśmy nasze pomysły i jednego jesteśmy pewni.

Po kilku latach nauki, eksperymentów na dzień dzisiejszy ograniczyliśmy zużywanie wody do 50%, po wprowadzeniu naturalnych nawozów nie zwierzęcych uprawy nasze dają znacznie lepszy plony, uprawiamy bez orkowo i metodą NO DIG, stosujemy się do obecnych warunków klimatycznych i obserwujemy przyrodę.

Naszym przewodnikiem po świecie upraw stała się permakultura.

Permakultura

Permakultura i No Dig

to nic innego jak projektowanie ekologiczne funkcjonowania człowieka z przyrodą. Uprawa roli, warzyw, owoców – wszystkie aspekty upraw wzorujemy na ekosystemach naturalnych.

Permakultura wzoruje się na rolnictwu ekologicznym, zintegrowanym rolnictwie, agroleśnictwie, ekologii stosowanej, zrównoważonym rozwoju, naturze, funkcjonowaniu flory i fauny oraz ekosystemach naturalnych.

Permakultura wspiera ludzi w tym aby mogli być bardziej samowystarczalni, aby mogli uprawiać ziemię w zgodzie z naturą, a przy tym zwiększać plony bez używania szkodliwej chemii z jaką mamy na co dzień do czynienia.

Podstawa ruchu permakulturowego jest znana od dawna, zanim pojawiły się specjalne środki chemiczne do zwiększania plonów, usuwania szkodników przykład stonki na ziemniakach, czy też tak zwanej specjalnej i jakże bardzo popularnej metodzie orkowej… istniały już od zalania dziejów opisy i sposoby funkcjonowania człowieka z przyrodą.

Najlepszym i jak najlepiej zobrazowanym przykładem funkcjonowania w harmonii człowieka z przyrodą, są mnisi. Klasztory od setek lat miały “przyklasztorne ogrody i warzywniaki”, w których uprawiało się różnego rodzaju zioła, warzywa, owoce. 

Mnisi korzystając z dobrodziejstwa przyrody widzieli w niej cząstkę dzieła Bożego, które w oczywisty sposób emanowało na nich. Spokój , skupienie, chwila refleksji… tak właśnie oprócz codziennych modlitw mnisi spędzali czas w ogrodach i na tej podstawie powstało tysiące ksiąg świadczących o uprawach według zasad życia w zgodzie z naturą.

Główne założenia permakultury